Zespół Szkół Centrum KształceniaRolniczego im. W Witosa w Boninie 

mail: szkola@zsbonin.pl | tel/fax (094) 342-28-92

Biologiczne Szkole Koło Naukowe

Już jest od 01.09.2020 w naszej szkole działa BSKN.

Inauguracja jego istnienia nastąpiła podczas wyjazdu do Karnieszewic 17.09.2020. Byliśmy w Arboretum – Ogrodzie Botanicznym, który znajduje się na terenie Nadleśnictwa Karnieszewice. I to właśnie dzięki uprzejmości Pani Dagny Nowak-Staszewskiej – pracownikowi tej instytucji odbyliśmy bardzo interesujące zajęcia (fot. 1).

Poznaliśmy wiele gatunków drzew i krzewów (fot. 2, 3, 4) – nie tylko tych właściwych dla naszej strefy klimatycznej ale także obcych - pochodzących z różnych rejonów świata. W ten sposób mogliśmy poznać cechy charakterystyczne dla tych gatunków, a dotyczyły one np. wyglądu kory drzewa, liści - ich blaszki liściowej, użyłkowania czy wyglądu owoców.

Zwracaliśmy także uwagę na aspekt zmian klimatycznych, który dokonują się w naszym kraju od dłuższego czasu. Okazuje się, że szczególnie wrażliwe na deficyty wody są świerki pospolite. Ich dość płytki system korzeniowy o charakterystycznym wyglądzie talerza, nie jest wstanie zapewnić roślinie tyle wody ile ona jej potrzebuje, zwłaszcza w okresach przedłużającego się braku wody. Dlatego takie odwodnione i osłabione drzewo jest bardzo często atakowane przez kornika. Niestety szybko obumiera a my tracimy nie tylko „materiał potrzebny w naszej gospodarce” ale przede wszystkim życie (fot. 5 i 6).

Po zajęciach czekało na nas ognisko, gdzie nie tylko skonsumowaliśmy smaczne kiełbaski ale także złożyliśmy podziękowania w imieniu szkoły, za zajęcia przede wszystkim dla Pani Dagny Nowak-Staszewskiej oraz Nadleśnictwu Karnieszewice. Dziękujemy bardzo jeszcze raz 

fot1 fot2

fot3 fot5

fot4 fot6

Odwiedza nas 130 gości oraz 0 użytkowników.