Zespół Szkół Centrum KształceniaRolniczego im. W Witosa w Boninie 

mail: szkola@zsbonin.pl | tel/fax (094) 342-28-92

WIZYTA MŁODZIEŻY Z DANII

W dniach 4-5 XII 2013 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im.Wincentego Witosa w Boninie, gościła młodzież z Agrii College w Aalborg/półwysep Jutlandzki/ w Danii. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele Bendt Jansen i Karolina Sikała, pochodząca ze szkoły rolniczej w Wojsławicach k.Zduńskiej Woli.Aktualnie uczy w Agrii College. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w kształceniu kadr dla rolnictwa oraz umożliwienie poznania duńczykom naszego regionu.

Galeria

Uczniowie duńscy zwiedzali Zakład Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka w Boninie,zapoznając się z hodowlą ziemniaka in vitro. W wyjeżdzie do Darłowa grupie uczniów z Aalborg towarzyszyli uczniowie naszej szkoły,pochodzący z Gminy Darłowo. W świetlicy wiejskiej w Cisowie było spotkanie z władzami gminy Darłowo,przedstawicielami rady sołeckiej i gospodarstw agroturystycznych.Niektóre z nich młodzież zwiedzała.Była degustacja tradycyjnych potraw jak chleb upieczony przez Panie z Cisowa z pysznym smalcem i kiszonym ogórkiem,ciasto,nalewki i inne potrawy,które są nieznane młodzieży duńskiej.
Pani Dorota Kinga Grabarek,Dyrektor Zespołu Szkół w Boninie, wręczyła w podziękowaniu list gratulacyjny Prezes Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Darłowskiej"ZAGRODA" Pani Wandzie Hańczaryk.Władzom Gminy Darłowo dziękujemy za wsparcie finansowe i organizacyjne imprezy oraz pamiątki promujące walory turystyczne gminy Darłowo. W celu przybliżenia historii regionu było zwiedzanie kościoła z XIII w. w Cisowie,zabytków miasta Darłowa,grobu Eryka Pomorskiego w kościele p.w.Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie.Eryk Pomorski/1382-1459/,wywodzący się z rodu Gryfitów urodził się w Darłowie
i jest pochowany w Darłowie.W wyniku ustaleń Unii Kalmarskiej był królem Danii,Szwecji i Norwegii.
Podczas krótkiego pobytu w Darłówku,młodzież miała okazję zobaczyć rozszalałe morze.W tym dniu /5 XII 2013/ zbliżał się bowiem do Polski huragan
nazwany Ksawery.Zdobyta wiedza, podczas pobytu w Boninie i na wyjeżdzie w teren,będzie przez uczniów obu szkół wykorzystana na lekcjach historii,geografii, wiedzy o społeczeństwie oraz w kształceniu praktycznym.Służyć będzie przede wszystkim integracji młodzieży i stanowić zachęty do nauki języka kraju partnera.
Zostaliśmy zaproszeni do złożenia wizyty w Agrii College w Aalborg.Byłoby to wysoce kształcące dla naszej młodzieży.Nic tak dobrze nie uczy jak zwiedzanie dobrych przykładów.Rolnictwo duńskie zajmuje jedno z czołowych miejsc w świecie pod względem wydajności. Dania ma najwyższy w świecie odsetek gruntów ornych.Stosuje wysokie technologie rolnicze.System kształcenia praktycznego rolników jest efektywny i celowy do zastosowania w naszych szkołach rolniczych.

opracowała:Krystyna Jarząb        

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.