Zespół Szkół Centrum KształceniaRolniczego im. W Witosa w Boninie 

mail: szkola@zsbonin.pl | tel/fax (094) 342-28-92

Zielona szkoła pn. „Poznajemy Podkarpacie”

W dniach 9-14 grudnia 2013 roku wychowankowie internatu –uczniowie klas maturalnych i trzeciej zasadniczej szkoły zawodowej, uczestniczyli w programie zielonej szkoły „Poznajemy Podkarpacie”.Dwunastu wychowanków pod opieką opiekunów p. Danuty Ostrowskiej i p. Katarzyny Sadowskiej, w ramach nawiązanej współpracy, gościło w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym we Frysztaku. Podstawowym założeniem programu był aktywny wypoczynek uczniów.

Galeria

Poznali oni przyrodę, kulturę oraz historię Podkarpacia i okolic miejsca wypoczynku.Ważną częścią „zielonej szkoły" były warsztaty integracyjne, tematyczne i rozwoju osobistego prowadzone wspólnie z uczniami SOSW. Rozgrywaliśmy mecze piłki siatkowej, przygotowywaliśmy ozdoby świąteczne, uczestniczyliśmy w próbach występów jasełek.Istotną częścią były także bloki zajęć edukacyjnych, prowadzone na terenie muzeów oraz w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej i Nowoczesnych Technologii w Dobrzechowie. Dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Strzyżowie, uczniowie nasi podziwiali najnowocześniejszą bazę kształcenia praktycznego – maszyny i urządzenia XXI wieku.

W Stępinie poznawaliśmy tajemnice II wojny światowej. Z przewodnikiem zwiedzaliśmy bunkier-schron kolejowy. W Krośnie w Muzeum Podkarpackim Centrum Dziedzictwa Szkła podziwialiśmy piękne, szklane wyroby i uczestniczyliśmy w warsztatach obróbki i zdobienia szkła. W Odrzykoniu, z nutą refleksji, chodziliśmy po ruinach Zamku Kamieniec. Pani przewodnik opowiadała nam historię zamku i jego właścicieli. Osobiście widzieliśmy pozostałości włości zwaśnionych rodów, które stały się genezą dla najlepszej komedii Fredry „Zemsty”. 

W Gogołowie na wyciągu narciarskim, pod okiem instruktora, uczyliśmy się jazdy na nartach. Mieliśmy też okazję popływać i zrelaksować się w Parku Wodnym w Strzyżowie.

Pobyt w tak pięknym miejscu Polski sprawił ogromną radość naszym uczniom.


Organizacja wyjazdu na zieloną szkołę była możliwa dzięki wsparciu następujących instytucji:

- Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

  • Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie
  • Nadleśnictwo Gościno
  • Nadleśnictwo Karnieszewice
  • Nadleśnictwo Manowo
  • Nadleśnictwo Tychowo

- Ekologiczne Gospodarstwo Rolne w Grabowie -Marian Nowak

- Fabryka Mebli Szkolnych i Biurowych- Koszalin

- Piekarnia „Wyszewo” Sp.c.

- P.P.H.U. „TEPAK” Władysław Pyrka -Bonin

- Handlowa Spółka Ogrodnicza HSO Sp. z o.o.- Koszalin

- PW „KIER” Hurtownia Firmowa – Koszalin
Z całego serca dziękujemy naszym sponsorom. Dzięki Państwa zaangażowaniu uczniowie spędzili bardzo miło i pożytecznie czas.

 

Opracowała K. Sadowska

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.